Günümüz şartlarında sigorta primi ile ilgili uygulanan tüm SGK teşvikleri hem hayatını bir işyerinde çalışarak kazananlar hem de özel sektör işverenleri açısından mali rahatlama sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi 31 Aralık 2023 kadar geçerli olan; 2018 yılında 7103 sayılı kanunla yürürlüğe giren, işveren ve ev hizmetlerinde 10 günden fazla işçi çalıştıranların yararlanabildiği 27103 sayılı teşviktir. Bu uygulama ile en az 12 ay boyunca çalışanların sosyal sigorta primi devlet tarafından karşılanmaktadır. İşverenler için mali açıdan çok büyük bir rahatlama sağladığı gibi çalışanların haklarını koruması açısından da çok önem arz etmektedir. SGK 2018/ 22 Sayılı 4447 19 madde genelgesi ile 27103/ 4447 Sayılı Kanun’un geçici 19. maddesine göre bu teşvik Resmî Gazete’de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir.

27103/4447 19.Madde ile İlgili Şartlar

SGK teşvikleri arasında en önemlilerinden biri olan söz konusu uygulamadan yararlanmak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

  • Özel sektörde çalışan bir işveren veya 10 günden fazla ev yardımcısı çalıştıran bir kişi olmanız gerekmektedir.
  • İşe alacağınız ve iş kolunuzda çalıştıracağınız kimselerin mutlaka İŞKUR’a kayıtlı olması en önemli şartlardan biridir
  • Yine bu Kanun kapsamında işe aldığınız çalışanların, bu tarihten önceki 3 aylık dönemde 10 günden daha fazla Bağkur veya SGK primi yatırılarak çalışmış olmaması teşvikten yararlanılabilmesi için aranılan şartlardandır.
  • Teşvik ile ilgili yaş şartı bildirilmemiş olmasa bile 18-25 yaş arasında kadın veya erkek engelli işçi çalıştırılması teşvik süresini uzatmaktadır.
  • Yine 27103/4447 Sayılı teşvikten yararlanılabilmesi için, işe alınan kimsenin bir önceki yılın ortalama işçi sayısına ilave olarak işe alınması ve teşvik boyunca bu şartın devam etmesi gerekmektedir.
  • Eğer iş yerinin bir önceki yıla ait çalışanı yoksa ya da yeni tescil edilmiş bir kurumsa, bu teşvikten yararlanabilmesi için çalışanın işe giriş tarihinden itibaren 3 ay geçmesi gerekmektedir. 3 ay boyunca sigorta priminin yatırıldığının belgelenmesi ön şarttır.

Teşvik Süresi Ne Kadardır?

SGK teşvikleri arasında en önemlilerinden biri olan bu teşvikin süresi 15 aydır. Eğer 18-25 yaş arası kadın veya erkek engelli çalıştırıyorsa süre 18 aya çıkmaktadır. Çalışan akraba bile olsa gerekli şartlar sağlanmışsa teşvikten yararlanabilmektedir.

Siz de işverenseniz firmanız için SGK Danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.