Yabancı çalışma izni Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olmayan yabancılara, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilen ve verildiği süre içerisinde kişinin Türkiye’de çalışmasına izin veren bir belgedir.

Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olmayan yabancıların, Türkiye’ye çalışmak için gelmesi durumunda 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri hakkındaki yasa gereği çalışma izni almak zorundadırlar. Çalışma izni olmadan çalışan veya ikamet eden yabancı uyruklu kişilere ve işverenlerine idari para cezası ve ülkeye sürekli giriş yasağı uygulanır.

Yabancı Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Yabancı uyruklu kişilere verilecek bu çalışma izninin birden çok çeşidi vardır. Süreli çalışma izni bunlardan biri olup, kişinin başvurusunun olumlu değerlendirilmesi sonucunda, bir işte çalışmak şartıyla, en çok bir yıl süreyle Türkiye’de çalışmasına izin verir. Eğer kişi, çalışma izninin uzatılmasına başvurursa, ilk kez uzatma başvurusunun olumlu değerlendirilmesi ile en çok iki yıl çalışma izni verir. Tekrarlayan uzatma başvurularında ise, kişiye en çok üç yıl çalışma izni verilir.

Eğer kişinin Türkiye’de uzun dönem ikamet izni var ve en sekiz yıl ülkede çalışma izni ile çalışmış ise süresiz çalışma iznine başvurmaya hak kazanır.

Çalışma izinlerinden bir diğeri ise bağımsız çalışma iznidir. Bu çalışma iznini alabilmek için yabancıların, profesyonel meslek olarak nitelendirilen meslek sahibi olması gerekir. Profesyonel meslek sahibi olan kişi 6735 sayılı kanunun gerekliliklerini yerine getirdiği takdirde bu izne başvurabilir. Bağımsız çalışma izni, süreli bir çalışma iznidir.

Çalışma İznine Sahip Yabancıların Sahip Olduğu Nitelikler

Yabancı çalışma izni almaya hak kazanmış Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olmayan kişinin ayrıca ikamet izni almasına gerek yoktur. Öte yandan mülteci veya ikincil koruma statüsü gerekliliklerine sahip olmayan yabancı kişilerin ikamet izinleri çalışma izni yerine geçmez.

Çalışma iznine sahip olmayan yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de çalışması kanunen yasaktır. Çalışma izni olmadan çalıştığı tespit edilen kişi, sınır dışı edilmek üzere İçişleri Bakanlığına bildirilir. İşverene idari para cezası uygulanır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişinin, çalışma izni olumlu sonuçlandığı süreden altı ay içinde Türkiye’ye gelmesi zorunludur. Altı ay içerisinde kişinin Türkiye’ye gelmemesi durumunda çalışma izni iptal edilir.

Siz de profesyonel olarak çalışma izni almak için TSE Danışmanlık olarak bizlerden hizmet alabilirsiniz. Detaylı Bilgi için iletişime geçebilirsiniz.