Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ​​​​Borç Yapılandırması

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) borç yapılandırması olan borç durumları için 6736 Sayılı kanunca ile işveren borçlarına yapılandırma yani ödeme kolaylaştırma olarak bilinen kanuna getirilmiş durumdur. Bu durumda iş veren kişi veya kişiler tarafından herhangi bir talep durumunda yapılandırma başvuruları işlemlerini mobil erişim yolu ile E-SGK platformu üzerinden ya da direk kuruma gidip işlemlerini kolayca yapılabilme imkanına sahip olmaktadır. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) borç yapılandırması tarafınca bir plan oluşturulduktan sonra her türlü ödeme işlemlerini mobil erişim yolu ile temin yapabilir. SGK’ ya ait bu kanun borç yapılandırmasının tüm içeriği olarak işveren prim olan borçlarını kasıyor.

 

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) 2021 YAPILANDIRMA TARİHLERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu 2020 yılında bir resmi gazete yayınladığı yapılandırma tarihi 30 Aralık olmaktadır. Fakat 2021 yılı için SGK yapılandırma başvuru tarihi geçen sene göre bir ay uzatıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yapılandırma tarihi son olarak 1 şubat 2021 olmaktadır. Diğer senelere göre yapılandırma tarihi bir ay uzatılmıştır. Bu yapılandırma tarihi birçok kişinin işine yaramış bulunmaktadır. Bu işlemle birlikte ilk taksit ödeme süresi ve yapılandırma başvurur süresi değişmişti.

 

Kaç Taksit Ödenmez ise Yapılandırma Bozulur

Herkesin merak ettiği bu soru çokça dile getirilmektedir. Bir takvim senesinde ikiden fazla taksidin süresinde ödenmemesi ya da eksik ödenmesi durumunda kanun hükümlerinden pay hakkını kaybedecektir.