SGK’ya borcunu ödemekte zorlanan vatandaşların borçları yapılandırılarak ödemelerde kolaylık sağlanmaktadır. Bu sayede daha düşük miktarlarla taksitlerini rahat ödeme imkanına kavuşan vatandaşlar, SGK yapılandırma hakkında araştırmalar yapıyor. 7143 Sayılı Kanun gereği yapılandırılan borçların nereye ve nasıl ödeneceği de merak konusu.

 

SGK Yapılandırma Borç Ödemeleri Nereye Yapılır?

Yapılandırma kapsamında borç ödemek isteyenler, taksit tutarı, kalan taksit miktarı ve ödeme tarihleri ile ilgili bilgilere online olarak ulaşamaz. En yakın SGK’ya gidilerek yapılandırılmış güncel borç ödeme planı alınabilir. 7143 SGK yapılandırma ödemesi, anlaşmalı bankalardan, PTT şubelerinden, internet bankacılığından, mobil bankacılıktan ve SGK’nın resmi sitesi üzerinden yapılabilir.

Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halk Bank, İş Bankası, Akbank, Denizbank, Garanti Bankası ve PTT, yapılandırılmış SGK borçlarının ödenebileceği anlaşmalı bankalardır.

SGK Yapılandırma Borç Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Yapılandırmanın içeriğine göre ödeme türleri değişiklik göstermektedir. T.C Kimlik Numarası veya Tescilli Sicil Numarası ile ödemeler yapılabilir. İşveren SGK yapılandırma borçları, tescilli sicil numarası ile ödenebilmektedir. Bağ kur prim borçları ise, T.C Kimlik Numarası ile yapılabiliyor. SGK yapılandırma ödemeleri E-Devlet üzerinden kredi kartıyla yapılabilir. Öncelikle E-Devlet üzerinden SGK prim ödeme sistemine giriş yapılması gerekmekte. Sonrasında sorgu türü olarak Yapılandırma Tahsilatları menüsü seçilmeli. Akabinde ödeme türüne göre sorgu tipi seçilir ve yönlendirmeler doğrultusunda ödemeler yapılır.

 

Yapılandırmanın bozulmaması için taksitlerin düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. Bir yıl içerisinde ikinin üzerinde taksit geç ödendiği takdirde yapılandırma bozuluyor. Bu nedenle ödeme tarihlerine dikkat etmek, yapılandırmadan yararlanmak için önemli.