Asgari ücret, yasal olarak belirlenmiş kriterlere göre işçinin bir iş günü çalışması karşılığında ödenen ücrettir. Çalışan veya çalışmaya yeni başlayacak olan vatandaşlar “Asgari ücret ne kadar ” sorusunda Google arama motoru üzerinden yanıt aramaya başladı. Türkiye’deki tüm işçi gurubunu ilgilendiren asgari ücret zammı ne kadar olacağı merakla bekleniyor. 2020 Asgari ücret ne kadar? AGİ ne kadar olacak? Asgari ücret 2020 yılında zam olacak mı? Gibi sorularınız için bu makalemizi okumaya devam etmelisiniz.

2020 Yılı Asgari Ücretin Belirlenmesi

2020 Yılı asgari ücret görüşmeleri aralık ayında başlayacaktır. Asgari  ücret belirleme komisyonu tarafından yapılacak olan görüşmeler ile vatandaşların bir yıllık yani 2020 senesi için zam oranı belirli olacak. Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar, memurlar ve emekliler 2020 yılında asgari ücretin net ve brüt olarak ne kadar olacağını merak ediyor. Asgari ücret belirleme komisyonu tarafınca gerçekleştirilecek olan görüşmeler kapsamında vatandaşların 1 yıllık asgari ücret zam oranı belli olacak. Türk iş, işveren tarafını temsil etmek amacıyla TİSK ve hükümet adına çalışma bakanlığı olacaktır. Görüşmeler en az tahmini olarak 3 veya 4 toplantı olacak ve zam konusunda anlaşma sağlanamazsa bu sayı artış gösterebilir. Asgari ücret için aralık ayında yapılan görüşmeler sonu zam 2020 yılının ocak ayının başında  belirli olacak.

2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak ve AGİ Hesaplaması Nasıl Yapılacak?

Asgari ücret ile birlikte AGİ hesaplamasının neye göre yapılması gerekeceğini de merak konularından bir tanesi. Asgari ücret 2020 yılının Ocak aynından itibaren geçerli sayılacak ve görüşmelerin her yılda olduğu gibi aralık ayında yapılması bekleniyor. 2020 Yılı için vatandaşlara %15 enflasyon zammı uygulanırsa maaşlar 280TL artış gösterecektir. Vergi kesintilerin kaldırılması halinde 345TL daha artacak olan maaşlar 625TL artacaktır.

İnsanların temel ihtiyaçlarından olan beslenmek, ısınmak, barınmak, giyinmek, eğitim, ulaşım gibi temel gereksinimlerden kaynaklanan masrafları karşılayabilmesi için, çalışmalarına karşılık verilen en düşük çalışma ücreti anlamına gelen asgari ücret bu doğrultuda düzenlenmiştir. Devlet tarafınca belirlenen asgari ücretin daha altında bir ücrete herhangi bir sektörde işçi çalıştırılamaz

2019 Yılında asgari ücret: bir bekar çalışanın AGİ ücreti 191,85TL, Evli olup eşi çalışmayan 230,22TL, Evli, eşi çalışmayan ve 1 çocuklu 259,00TL dir.

Konu: 2020 Asgari ücret ne kadar?, 2020 Asgari ücret nedir? Asgari ücret ne kadar olacak?, Asgari ücret artışı, Asgari ücret son durum, AGİ hesaplaması nasıl yapılacak 2020

TSE Danışmanlık ofisi hakkında bilgilendirme;

Kurumsal SGK ve İŞKUR danışmanlık hizmeti adı altında işverenlere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. SGK teşviklerinden faydalanmak istiyorsanız ve hangi teşvikten faydalanacağınızı bilmiyorsanız, firmamız bu mevzuatlarda sizlere profesyonel danışmanlık ve uygulama hizmeti sunmaktadır.