Emeklilere ek ödeme zammıyla umutlandı. Emekli maaşlarıyla birlikte her ay yapılan ek ödemelerin artırılması, milyonlarca emekliyi umutlandırdı. Türkiye Emeklilere Derneği tarafında gündeme taşınan ek ödeme zammı, büyük tepki uyandırdı. Emekli maaşlarının yüzde 4-5’i oranındayken, artacak ola ek ödeme zammı ile %8’e kadar artması bekleniyor. SGK ve Bağ-Kur ve memur emeklilikleri her ay maaşlarının %8’i oranda ek ödeme yapılacağı bekleniyor.

Mevcut düzenleme kapsamında maaşı 1,018 liranın altında olan emeklilere %5’in üstünde olanlara %4’lük ödeme yapılıyor. Bu ek ödemeler her ay net maaşlar ile birlikte hesaplara yatırılmaktadır. Yeni ek ödeme %8’lik kanun uygulanırsa maaşı 2 bin TL olan emekliye 80 TL (2 bin TL * %4 ek verilirken) tutar 160TL (2 bin TL * %8) hayata geçirilecek.

Emeklilere %4’lük Ek Ödeme Oranı %8 Oluyor

En düşük emekli maaşı 935 TL seviyesinde bulunuyor. Bu maaşı alanın eline 46 lira ek ödeme geçiyor. Yeni ek ödeme ile 74 TL’ye kadar çıkacak.  SGK ve Bağ-Kur emeklileri en yüksek maaşlar 4 bin 481 kuruş seviyesinde. Bu maaşı alanın eline aylık 179TL ücret geçiyor. Yeni ek ödeme oranları ile %8 üzerinden hesaplanırsa 368TL 48 kuruşa yükselecek.  Emekliye net maaş olarak 4bin 660 lira 51 kuruş yerine, 4 bin 839 lira 75 kuruş olarak geçmeye başlayacak. TSE Danışmanlık firmamızla anlamadığınız veya yeni SGK, İŞKUR mevzuatları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2000 Yılı öncesi emekli olanlar ile sonrası emekli olanlar arasındaki maaş farkının kaldırılması halk tarafından isteniliyor. İntibak yasası ile eski ve yeni emekli arasındaki maaş uçurum farkının kapatılması bekleniliyor. Aynı şartlarda farklı zamanlarda emekli olanlar içinde ciddi maaş farklılıkları bulunmaktadır.