Hazine ve maliye Bakanı Berat Albayrak, Malatya Sanayi ve Ticaret odasında düzenlenen İş Dünyası buluşmasında faiz indirimleri ile son güncel gelişmelere yönelik bilgi verdi. İş dünyasında işşizlikte artış olduğunu belirten Albayrak, sektör öncelikli “dönem politikalarımızla birlikte işşizlikte mücadeleye destek vermeyi amaçlıyoruz.  İstihdama katkı sağlamak adına, 3 kamu bankamızla istihdam odaklı kredi paketini devreye alıyoruz. Albayrak, şöyle devam etti: “Bankalarımızın istihdam yoğun sektörlerde istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara; belirlediğimiz sektörlerde, özellikler 2 yıla varan ana parayı ödemesiz, 5 yıla kadar vade içinde, çok uygun koşullarda, düşük maliyetli uzun vadeli işletme kredisinin kullandırılmasıyla birlikte, 4 yeni ürünü hayata geçireceğiz. Detaylarını kamu bakanlarımız paylaşacaktır.”

200 Puan İndirimi

Albayrak, böylece iş dünyasına uygun şartlarda finansman sağlarken işşizlikle mücadele konusunda da uygun şartlar altında finansman sağlarken, işşizlikle mücadele konusunda önemli bir adımı atmış olacaklarını vurgulayarak şunları anlattı: “Bir diğer müjdemiz de kurumsal ticari amaçlı kredilerde.  Kamu bankalarımız ”,  1 Kasım itibarıyla artış oranlarına göre %13 ile %15,50 aralığında uygulayacaklardır. Bu oranlarla, 2014 yılında nisan ayından bu yana en düşük ticari kredi faiz oranına ulaşmış bulunuyoruz. Tüm sektörlere hayırlı ve uğurlu olsun.”

“Dolak 1 TL Olacak Diyen Maşalar Kenara Atılmayı Bekliyor”

Hazine ve Maliye Bakanı, Berat Albayrak: “Dolar 8TL olacak, 20TL olacak denilerek millet korkutulmaya çalışıldı. Aslına birilerinin maşası olarak, sadece ülkemize karşı yürütülen planın parçası olan bu kişilerin bir dönem itibar gördüğüne” şahit olduk dedi.” Son yılda yapılan tehditlere karşı Türkiye olarak hedeflerimize emin adımlarla iletiyoruz. 15 Ayda ekonomimizin sağlam alt yapısı, kurumlarımızın etkili çalışması yerine ve zamanında müdahalelerle finansal piyasalarımızda normalleşmeyi sağladık.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara; 2 yılda varan ana parayı ödemesiz dönemli, 5 yıla kadar vadeli, uygun koşullarda, düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullanılmasına yönelik 4 yeni ürün hayata geçirilmiştir.

Beklenildiğini belirterek, “İnşallah 2019’u büyüme tarafında pozitif bir rakamla kapatacağız.” İfadesini kullandı. Albayrak, enflasyonla sağlanan bu başarı sonrasında Merkez banasından da çok güçlü faiz indirim kararları geldiği ve son 3 toplantıda faizlerde yaklaşık 1000 baz puan düşüş sağlandığını dile getirmiştir.

TSE Danışmanlık ofisimiz kurumsal SGK ve İŞKUR mevzuatlarında işverenlere danışmanlık ve uygulama hizmeti sunmaktadır.

Bu konu ile sunduğumuz teşvik hizmeti: 7103 İlave İstihdam Teşviki