İşsizlik istihdam seferberliği sürerken, sosyal  yardım alanların iş gücüne katılım desteği teşvik ediliyor. İstihdam yardımına nasıl başvurulur? İş arayanlara 900TL destek başvurusu nasıl ve nereden yapılır? İş arayanlara destek parasını almak için neler yapmak gerekir? Gibi soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız, bu makalemizi okumaya devam etmelisiniz.

Bu istihdam ile iş arama ve bulma desteklerini içeren bir yardım teşviğidir.  Günümüzde sosyal yardım alan bir kişi, iş görüşmelerine gitmesi haline işe başvuru ve kabul edilme aşamasında gereken evraklar (sağlık raporu, fotoğraf) ve daha benzeri istenen evrak giderleri için 1 yıl içerisinde 3 kere olmak şartı ile 40 – 120 TL arası yardım talebinde bulunabiliyor. Bu istihdam ile iş arayan ve iş başvurusunda bulunan işsizler için karşılaştıkları masraflar devlet tarafından karşılanmaktadır.

İş Arayanlara Sosyal Yardım

Sosyal yardımlardan yararlanan kişiye, işe yerleşmesi durumda devlet tarafından 1 yılda bir kez aylık brüt asgari ücretin 1/3’ü kadar yardım verilmektedir. Bu yıl için bu tutar 788 TL. Bu kişilerin işe yerleşmeleri durumda sağlık, eğitim yardımları devlet tarafından kesilmiyor. İşe düzenli olarak devam edenlere ve süreklilik sağlayanlara sosyal yardımlarda diğer kişilere göre öncelik verilmektedir.

Sosyal yardım alan kişilere ve istihdam eden işverenlere Çalışma bakanlığı tarafından sigorta prim teşviği verilmektedir. Milyonlarca kişinin iş sahibi olmasının hedeflendiği istihdam seferberliği sürdürülürken, sosyal yardım alanlarından çalışabilecek durumda olanların iş gücüne katılması için devlet tarafından çeşitli destekler verilmektedir.

Bunlarımı aramıştınız?

  • İş arayana 900lira destek başvurusu nasıl yapılır?
  • İstihdam yardımlarına nasıl başvurulur?
  • Çalışmaya başlayan işsizlere ne kadar ödeniyor.
  • İş arayana destek parası almak için ne yapmak gerekir?

Daha detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için TSE Danışmanlık ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.