İş Yeri Nace Kodu Nedir?

İş yeri kurmak istediniz. Çabalarınız sonucunda bir iş yeri açmak istediniz ve şirket kurmak için gerekli prosedürleri tek tek aşıyorsunuz. Karşınıza bir konu daha belirdi: NACE KODU…İş yeri kuran her kişinin karşılaştığı bir isim olan iş yeri NACE kodu nedir diye merak ediyorsanız sizler de yazımızdan detaylı şekilde gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Avrupa Birliğine bağlı olan tüm ülkelerin ekonomik faaliyetlerinin sıralaması bulunmaktadır. İş yerinin çalışma tehlikesinin sınıflandırılması gereklidir. Ülkemiz Avrupa Birliği’ ne bağlı değildir. Ancak bu sistemi kendi ticaret çalışma prensibine dahil etmiştir. NACE kodu da bu şekilde ortaya çıkmıştır. İş yerlerinin çalışma koşullarında var olan konunun tehlike sınırlarının belirtildiği bir koddur. İş yeri açmak için öncelikle şirket kurmak gereklidir. Ticaret Odasına kayıt yapmadan önce, şirket kurulum sırasında NACE kodu alınmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca mevcut iş yerinin tehlike sınıfının dahil edildiği kodun alınması zorunludur. Her iş yerinin NACE kodu bulunmaktadır. Bu kod sizin iş yerinizin çalışma koşullarının tehlike durumunu belirlemektedir. Tehlike derecesi üç aşamalıdır. Çok tehlikeli, tehlikeli ve tehlikesi az olmak üzere üç farklı sistemde ona göre kod yazılımı bulunmaktadır.

İş Yeri Nace Kodu e- devlet Üzerinden Nasıl Değiştirilir?

İş yeri NACE kodu sorgulama işlemi e devlet üzerinden yapılabilir. Ayrıca mevcut çok tehlikeli ya da az tehlikeli görülen iş yerlerini yeniden düzenlemeler yaparak tehlikesiz hale getirebilirsiniz. Bu zaman da NACE kodu değiştirme işlemini gene internet üzerinden sağlayabilirsiniz. İş yeri NACE kodu e-devlet üzerinden nasıl değiştirilir diye merak edenler için aşağıda yer alan açıklamayı bulabilirsiniz.

  • https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre-isyeri-nace-degisiklik-talep
  • Bu linki tıklayarak e- devlet üzerinden giriş yapmanız gereklidir. Kullanıcı adı ve şifre ile e devlete girdiğiniz zaman bu link sizi SGK nın web portalına e devlet üzerinden yönlendirme yapacaktır. Karşınıza direkt olarak NACE kodu değişiklik talep formu çıkacaktır. Bu formu doğru ve güncel bilgiler ışığında doldurmanız gerekmektedir. Ardından onaylamanız gerekir.
  • Onayın ardından SGK tarafından değişiklik talebiniz alınır. İşlem başlatılır. Gerekli incelemeler sonucunda değişiklik talebiniz olumlu görüldüğünde NACE Kodu değişikliği de yapılmış olur. Gene aynı şekilde e devlet üzerinden NACE kodu sorgulama işlemini her zaman sağlayabilirsiniz.