İŞKUR’ kayıtlı olan, iş hayatına yeni başlangıç yapan öğrenci ve işsizler için işbaşı eğitim programı İŞKUR tarafından düzenlenmektedir. Bu makalemizde İşbaşı Eğitim Programı ve kursiyer maaşları ne kadar sorusunun yanıtını cevapladık. İEP ile bilinmesi gereken detayları bu makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz. 03 Kasım 2019 Pazar günü İŞKUR kursiyer ücret tutarları farklı meblağlarda tespit edilen ve bu meblağların kursiyerlik durumlarına ve sektörlerine göre değişiklik gösterilerek hesaplanan ödeneklerdir. Bu ödeneklerin her biri yıl içerisinde yeniden düzenlenmektedir. 25TL ile 77TL arasında değişmektedir. Kursiyerlerin sigorta primleri ödenmektedir.

İŞKUR İşbaşı eğitim programı (İEP); Öğrenciler için 58,27TL, İşsizlik maaşı alanlar için 38,58T, Öğrenci olmayan ve işsizlik maaşı almayan için 77,70TL, 2 ile 5 yaş arasında çocuklu anneler için program süresince 400TL kreş yardımı ödenmektedir. Mesleki eğitim kurslarına zorunlu tutulanlar arasında ayrım yapılmadan kursiyerlerin tamamına 25TL ve geleneksel kurslar içinse 35TL ücret ödenmektedir. İEP kursiyerlerine sigorta primleri kesintisiz olarak yatırılmaktadır. Günlük ödemeler, banka hesaplarına aktarılmaktadır.

İŞKUR Danışmanlık, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı, İEP Danışmanlık

İŞKUR kursiyerler için sağladığı ödemelerden yararlanılabilmesi için devamsızlık süresi kurs süresinin %10’unu geçmemesi gerekmektedir. Her yıl İEP programına yönelik talebin büyük ölçüde artış gösterdiği görülmektedir. 2017 Yılında açıklanan verilere göre İŞKUR’un düzenlediği programlar içerisinde en yoğun ilgi görülen program İşbaşı eğitim programıdır. Yeni bir meslek edinebilmek ve kendini geliştirmek için çok önemli bir kariyer olanağı sağlayan İŞKUR, İşbaşı eğitim programı için devam zorunluluğu getirmiştir.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programının Başvuru Şartları Nelerdir?

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına başvurmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. Yaş sınırlaması olarak 15-70 yaş aralığında olmak, emekli olmaması, İŞKUR kaydının aktif olarak çalışıyor olması, Kursiyer ile işveren arasında kan bağı olmaması ve program sonrası çalışacak işletmede daha önce 3 aydan daha uzun süreyle istihdam edilmemiş olması gerekmektedir. En önemli maddelerden biri olan sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaması gerekmektedir.

İşbaşı eğitim programı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız ve danışmanlık ihtiyacınız için TSE Danışmanlık ofisini arayabilirsiniz.