İşkur uygulamalı eğitim programı avantajından yararlanmak için öncelikli olarak katılımcıların mevcut programdan yararlanmaları adına gerekli şartları yerine getirmeleri uygunluk göstermektedir.

Buraya gelen katılımcılar bir mesleğe yönelmek için eğitim almaktadır. Bu da onları bir meslek bazında bilgi sahibi yapar. Büyük bir avantajdır. Kişinin mesleki bilgi ve eğitimi alabilmesi önemli bir adımdır.

Bu uygulamalı eğitim sayesinde işverenler kendi gelecekteki çalışanını tanımaktadır. Kendi işi bünyesinde bu kişilere uygulamalı eğitim verilmesi demek, hem çalışanın işinin hazır olmasını kolaylaştırır hem de işverenin çalışanını tanımasını sağlar. İki yönlü şekilde karşılıklı avantajı bulunmaktadır.

İşkur uygulamalı eğitim programı bünyesinde katılımcılar, İşkur tarafından hem iş öğrenir hem de 54 TL günlük harçlık alırlar. Bu da onların işi öğrenirken cep harçlığının olması ve yol masraflarının karşılanması anlamına gelmektedir.

İşkur uygulamalı eğitim sürecinde bu programa katılım gösteren kişiler, SGK tarafından sigorta primleri yatırılır. Genel sağlık sigortaları işler ve eğitim boyunca işte çalışıyormuş gibi sigortalı kabul edilirler. Primleri tam gün yatar.

İş kazası ya da meslek haslığına ilişkin primleri İşkur tarafından yatırılmakta ve karşılanmaktadır.

Üniversiteyi ya da liseyi bitirmiş ancak iş bulamamış kişiler için ideal bir eğitim programıdır. İşin hazır olması uygulama başında eğitime tabi tutulmak önemlidir. Bir yerde çalışmamış ola kişiler için, işi öğrenmek ve tecrübe kazanmak açısından önemli bir gelişmedir.