Halkbank ve Ziraat bankası tarafından 31 Ekim tarihinde yapılan açıklama ile ekonominin büyümesi ve gelişmesi için mevcut istihdama, iş gücüne sağlıklı ve sürdürülebilir katkı sağlanması amaçlar içerisindedir. Bankacılık sektörünün reel sektörde sağladığı imkanlara yenilerini eklemek için yapılan çalışmalar doğrultusunda;

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bankası tarafından ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara; 2 yıla varan ana para ödemesiz 5 yıla kadar vadeli, uygun koşullarda, düşük maliyetli ve uzun vadeli firma kredisi kullandırılmasına yönelik koşullar hayata geçirilmiştir.

1-) İstihdam Odaklı İşletme Kredisi-Hizmet Sektörü

İmalat sektöründe faaliyet gösteren, en az 10 çalışanı olan ve 3 ay içerisinde en az  5 kişi ilave istihdam teşviki artışı taahhüt eden müşteriler yararlanacak. İstihdam artışının kredi vadesi boyunca korunması gerekecektir. İlave istihdamı başına kredi tutarı tekstil ve konfeksiyon için 100 Bin TL, diğer hizmet ve sanayi sektörleri için 200 Bin TL’dir.

2-) Konut İnşaat Projeleri İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Hasılat Paylaşımının uygulandığı, koşulların bozulması, işletmenin finansmana erişim sorunlarının yaşanması nedeniyle tamamlanmayan projelerde, inşaatların tamamlanması için gereken tutar kadar kredi kullanabilecekler. Sağlanacak finansman kaynağı ile yaşanması muhtemel istihdam kaybının önüne geçerek tekrar kazanılması sağlanacak.

İstihdam odaklı olarak kullanılan kredi 2 yıla kadar anapara ödemesiz ve 5 yıla kadar vadeli olarak kullanılacak.

İşletme Kredisi-Hizmet Sektörü

3-) Yurt Dışı Müteahhitlik Sektörü İstihdam Odaklı Kredi

Yurt dışında inşaat projesi ihalesi kazanan müteahhit firmalardan, personel istihdamı %75’i Türkiye’den götürülecek iş gücü ile sağlanan firmalar bu krediden faydalanabilecektir. Müteahhitlik firmaları ihtiyaç duydukları avans teminat mektuplarını azami binde 5 komisyonla, nakit kredilerini ise üstlendikleri işle ilgili avans almayan firmalara yurt dışında aldıkları ihalenin %5’ini sunabileceklerdir.

Kaynak: https://www.halkbank.com.tr/20345-istihdam_odakli_isletme_kredisi