Yapısal ve toplumsal işsizlik dönemlerinde devlet tarafından bazı tedbirler alınmaktadır. Bu tedbirlerin başında istihdam teşvikleri yer almaktadır. İstihdam teşvikleri, işverenlerin gücünü azaltarak iş gücünü ucuz hale getirmektedir. Böylelikle iş gücü talebi artırarak işsizliği azaltmayı hedeflenmektedir. Destek süresi, aranılan şartlar, destek miktarı ve kimlerin faydalanacağı özel olarak planlanmaktadır. İstihdam Teşvikinden Kimler Yararlanabilir? adlı bu yazımızda bütün merak edilenleri cevaplamaktayız.

İstihdam Teşvikinden Kimler Yararlanabilir?

Belirli şartları taşıyan işsiz kişiler istihdam edilerek iş gücüne kazandırılmaktadır. İstihdam sağlayan işverenlere ise para, vergi ve prim destekleri sağlanmaktadır. Bu teşviklerin finansal bölümünü İŞKUR ve Maliye Bakanlığı üstlenirken uygulamaya Sosyal Güvenlik Kurumu koymaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun resmi adresinden başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak belirli kurallar ve şartlara bağlı kalarak istihdam alım başvurusunda yapılmaktadır.

Peki, istihdam teşvikinden kimler yararlanabilir?

İstihdam teşvik çeşitlerine göre faydalanma şartları, süreleri ve kişileri farklılık gösterebilmektedir. Güncel olarak normalleşme istihdam, engelli istihdam, işsizlik ödeneği alanlar istihdam, kadın – genç ve mesleki yeterlilik belge olanlara istihdam teşvik çalışmaları mevcuttur. Kadın- genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanlar teşviki, iş alanlarında genç ve kadın çalışanları artırmayı hedeflemektedir. Mesleki yeterlilik belgesi alan ve 6 ay işsiz olan kadın ve genç personeller bu istihdamdan yararlanabilmektedir. Engelli raporu bulunan kişiler engelli istihdamdan yararlanabilmektedir. Bu istihdam kapsamında özel sektör işverenlerine 733,37 TL destek sağlanmaktadır. Normalleşme istihdamında pandemi sürecinden etkilenen işverenler için ise nakit ücret desteği verilmektedir.