7244 Sayılı Kanunla getirilmiş olan yeni düzenleme ile kısa çalışma ödemeleri  onay tespitni yapmakla görev ve yetkili olan iş müfettişlerinin incelenmesi tamamlanmadan işverenlerin onayı doğrultusunda yapılacaktır. Kısa çalışma ödeneği kapsamında sürecin incelenmesi ve gereken işlemleri sirkülerimiz konusunu teşkil edip, İŞKUR tarafından bu hususlar dikkate alınacağını düşünülmektedir.

Kısa çalışma talebi ilgili İŞKUR müfettişi tarafından uygun görülmüşse uygun görülen işçi listesi İŞKUR tarafında sorgulanıp, Son 2 ay kazanç bilgisi ve IBAN bilgileri sisteme yüklenmektedir. Bu güncelleme işlemi SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kayıtlarından yapılmaktadır.

Kısa Çalışma Ödenek talebi daha öncesinde müfettiş tarafınca uygun görülmüşse işçi listesine yeni başvuru yapılmış ise başvurunun onay sürecinde onaylanıp, onaylanmayacağı İŞKUR tarafından kontrol edilmektedir. Bu süreç sonrası dosyalar sisteme yüklenir. Yükleme yapıldıktan sonra uygunluk tespiti için gönderilmektedir.

İflas eden veya tasfiye halinde olan işverenlerin kısa çalışma ödeneği taleplerinin olumsuz olarak değerlendirileceği düşünülmektedir.

İşyerlerinin bazılarında kısa çalışma taleplerinin başlama tarihleri farklı olsa dahi bitiş tarihi aynı olmalıdır.

Kısa çalışma talebi uygun görülüp başlama tarihi itibariyle hak kimliği oluşmamışsa ileri tarihli başlama tarihi başvurularda dikkate alınmamaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneğinde değişiklik yapılması anında uygunluğun kontrol edilmesi için İŞKUR’a ulaşmamış olması ve sisteme ödemeler için yükleme yapılmamışsa, bu son talep dikkate alınmaktadır. Uygunluk tespiti için kabul edilen ödemeleri sisteme yüklerken işyerleri için yeni işçi ekleme hariç son talebine göre işlem yapılmaktadır.

İşten çıkış kodlarında 01, 04, 15 , 22, 27 ve 28 kullanan işverenler işten çıkış tarihi itibariyle kısa çalışma bitiş tarihi İŞKUR tarafından güncellenmektedir.  Bu nedenle fazla ödeme gerçekleşmişse işverenler kanuni faizi ile birlikte tahsil edilmektedir.

İşverenleri yasal ve teknik zorunlulukları nedenleriyle kısa çalışma döneminde yeni işçi başlatabilmeleri düşünülmektedir.

TSE Danışmanlığın uzman kadrosu ile Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru ve Onay süreci için sizlere 24 saat çözüm garantisi sunuyoruz. Hemen arayın, profesyonel destek alın!