Resmi makamlardan yapılan açıklamaya göre, bütün hizmet sektöründe geçerli olacak şekilde kısa çalışma ödenekleri süresi uzatıldı. Açıklamada, kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasının çalışma hayatı için önemli bir ihtiyaç olduğu, bu nedenle de ödeneğin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak şekilde uzatıldığı belirtildi.

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi  Uzatıldı 

Hayatı her alanda olumsuz etkileyen Koronavirüs, bu olumsuz etkilerini en çok da çalışma hayatında gösterdi. Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen iş yeri çalışanlarına biraz rahat nefes aldırmak için Kısa Çalışma Ödeneği verildi. Ödenekten yararlanan vatandaşlar, belirli bir süredir geçimini bu destekle sağlıyor. Bu nedenle kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılıyor mu konusu ne zamandır merak ediliyordu.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada, birçok çalışanın merakla beklediği soruya, yüzleri güldüren yanıt verildi. Kısa çalışma ödeneği süresi, Haziran ayı sonuna kadar uzatıldı.

Kısa Çalışma Ödeneği 

Pandemi nedeniyle kapanan ya da hizmet süresi kısıtlanan iş yerleri için, üç ayı aşmamak kaydıyla sigortalılara yapılan ödeme, Kısa Çalışma Ödeneği olarak adlandırılıyordu. Pandemi süresince işsiz kalan sigortalılar için Kısa Çalışma Ödeneği, bir nebzede olsa geçimlerini sağlayacak önemli bir ekonomik katkıydı. Virüsün etkisini arttırarak devam etmesi ve çalışma hayatındaki olumsuzluklar nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği süresi de sürekli gündemde olan konulardan birisiydi. Nihayet yapılan açıklamayla ödeneğin üç aylık bir süre için tekrar devam ettirilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.