,Kısa çalışma ödeneği genel ekonomi, bölgesel kriz değişikleri, sektörel ve zorlayıcı nedenler ile iş yerindeki haftalık çalışma zamanının geçici olarak yaklaşık olarak en az üçte bir oranında azaltılması ya da süreklilik koşulu bakılmaksızın iş yerinde faaliyetin tümü veya bir kaçı ya da en az dört hafta gibi zaman dilimi ile durdurulması halinde, iş yerinde 3 ayı geçmemek kaidesi ile sigortalılara çalışmadıkları zaman dilimi için gelir desteği sağlayan bir hukuksal bir uygulamadır.

 

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Yapabilme İçin gerekli olan adımlar

  1. Kısa çalışma, talep formu doğru bir şekilde doldurulur.
  2. Kısa Çalışma, işçi listesi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulur.
  3. Gerekli olan firmanın veya iş yerinin e-posta adresine mail gönderilir.
  4. Firma, şirket veya iş yeri vb. Temsilcisi dönüş yapılması üzerine eksikleri bildirir ve düzeltilmesi için zaman dile verir. Dolayısıyla işlemler bittikten sonra biter.
  5. Başvurunun kessin onay tarihi bulunmaktadır. Bu durumda bütün işlemler yapıldıktan sonra sonuçları ile beraber başvuranın tarafına bilgilendirir. Gerek mail, gerekse cep numarası ile iletişim haline girilir.

SGK Borcu olan Firma Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilir mi?

SGK Borcu olan bir firma kısa çalışma Ödeneğinden Yararlanabilir. SGK ve Maliyeye çeşitli sebeplerden dolayı borcu olan işveren, kısa çalışma ödeneğinden her türlü faydalanabilir. Bu ayrıcalık ile birçok işveren kısa çalışma ödeneği sayesinde yüzleri gülmüştür.