Cumhurbaşkanlığından 2020 yılı programı için Resmi Gazete yayımlandı. Ekomiden sağlık alanına, ithalattan ihracata, kişisel gelişimden yeni eğitim sistemlerine kadar her detaylı hedefi ve projeleri içeren programın Sosyal güvenlik (SGK) alanını inceledik. Önümüzdeki yıllar için bizleri nelerin beklediğini sizler için derleyip ve yorumlar gerçekleşirdik.

Tasarruf ilkokullardan başlayacak!

2012 Yılında hayatımıza giren BES sistemi, bu yıl içerisinde katılımcı sayısı 3.1 milyon seviyesine ulaştı. 2019 Yılı için katılımca sayısı yayınlanan resmi rapora göre 6,8 milyona ulaşmıştır. Bu rakamlar 2017 Yılında otomatik katılım sistemi ile 5,3 milyon kişi eklenince toplam olarak 12,1 milyon kişi BES sistemine katıldı. Cumhurbaşkanlık tarafından yıllık rapora göre, BES sistemi geliştirilmek üzere “bireysel ve tamamlayıcı kavramı” olarak değiştirilmektedir. Önümüzdeki yıllarda BES yerine artık TES sistemine dahil olacağız.

Sağlık, eğitim, evlilik ve ev sahibi olma durumlarında sistem üzerinde kişiler birikimlerinin bir kısmını kullanabilecektir. Bu sistem üzerinde Devlet katkısı daha çok arttırılacak. İlk, orta ve yüksek okullarda (Üniversite) öğrenciler tasarruf bilinci üzerine yetiştirilecek. Yapılacak olan anket sistemleri ile BES sisteminden neden çıkıldığı öğrenilip, diğer sistemler için önlemler alınacaktır.

Sigorta Ücretleri Yüksek Seviyelerde

Cumhurbaşkanlığı tarafınca raporda ülke geneli tüm sigortalılara ilişkin rakamsal veriler yayınlanmıştır. Yayınlanan rapordaki rakamlara göre aktif ve kayıtlı sigortalılarda büyük bir artış gözlemlenmiştir. İşverenler için SGK teşvik danışmanlık hizmetleri sunmakta olan TSE Danışmanlık firmamız profesyonel kadrosu ile hizmet sunmaktadır.

Etkili ve Anlaşılır İstihdam Teşvik Sistemi Geliyor

İşverenler için onlarca teşvikler ve etkili istihdama doğrudan teşvik sistemi hayata geçirilecek. Program dahilinde işverenler teşviklerden faydalanıyorsa otomatik olarak sistemsel teşvikler uygulanacaktır. Etkili ve uygulanabilir teşvik sitemi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ortak olarak çalışma yapılacak.

Emeklilere Kolaylık Sağlanacak

Emeklilere yönelik aylık ücret bağlama gibi bilgilendirme yazıları E-Devlet ve SMS üzerinden ulaşmasının sağlanması ile ilgili çalışmalar 2019 Yılının Aralık ayında tamamlanması bekleniyor. Esnaf Ahilik sandığı Sigorta primlerinin takibi yapılmasına yönelik çalışmalarını 2019 yılı sonunda tamamlayarak 2020 yılı tarihi için kullanıma girmesi planlanıyor.

TSE Danışmanlık ofisimiz SGK Danışmanlık, İŞKUR Danışmanlık ve diğer Devlet destekleri mevzuatlarında sizlere danışmanlık hizmeti sunmaktadır.