Haftalardır planlanan kabine toplantısı nihayet gerçekleşti ve korona virüs ile mücadele kapsamında uzun zamandır beklenen tam kapanma yasağının başlayacağı tarih belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında Türkiye’nin tam kapanmaya gireceği tarih belli oldu.

 

Tam Kapanma Kaç Gün Sürecek?

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada tam kapanma yasağının toplamda 17 günü kapsadığını açıkladı. İlk yasağın 29 Nisan Perşembe günü akşam saat 19.00 itibari ile başlayacağı ve 17 Mayıs Pazar günü sabah saat 05.00’te son bulacağı bildirildi.

 

Yine bu genelde kapsamında bu tarihler arasında hangi yerlerin istisna kapsamında olduğu da liste halinde açıklandı.

 

Yasaktan Muaf Olan Yerler Detaylı Liste

29 Nisan- 17 Mayıs tarihleri arası geçerli olacak tam kapanmadan muaf olacak yerlerin listesi şöyledir;

l Bakkal, manav ve marketler; Market, manav, kuruyemişçi, kasap, tatlıcı ve bakkallar kapanma kapsamında muaf tutulacak yerler arasındadır. Zorunlu ihtiyaç olması nedeni ile kapanma süresi boyunca gıda satış noktaları sabah saat 10.00 ile akşam saat 16.00 arasında açık olacaktır. Vatandaşlar araç kullanmadan kendilerine en yakın noktalardan alışveriş ihtiyaçlarını karşılayarak tekrar ikametgah adreslerine dönebilecektir.

l Zorunlu kamu hizmetlileri; TBMM’de hizmet yürüten üye ve personeller yasaktan muaftır. Bu kapsamda gümrükler, karayolları, huzurevleri, limanlar, kamu kurum kuruluşları, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, ibadethaneler ve din adamları, acil çağrı merkezleri, VEFA destek birimleri, Salgın denetim merkezleri, Kızılay ve AFAD, eczaneler ve veterinerler yasak kapsamında serbestliğe sahiptir.

l Sağlık personelleri; Hastanede çalışan sağlık personelleri olmak üzere ilaç üretim personelleri, tıbbi cihaz üretim personelleri, maske ve dezenfektan üretim personelleri de yasak kapsamında muaf olacak kişiler arasındadır.

l Üretim ve imalat sektöründe çalışanlar; İnşaat sektörleri başta olmak üzere üretim ve imalat sektöründe yer alan çalışanlar, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üreticiliğini yapan, sulayan, gübreleyen, işlenmesi ve ilaçlanması gibi işlerde çalışan personeller, yurt içi ve yurt dışı taşımacılık gibi lojistik sektöründe çalışan personeller yasak kapsamında muaf grup içerisindedir.

l Oteller ile konaklama yerleri: Otel ve konaklama yerlerinde çalışan personeller ile bu bölgelerde yer alan hayvan barınakları personelleri de kapsam dışında sayılan alanlar arasındadır. Otele yakın hayvan bakım merkezlerinde çalışan gönüllü ve ücretli personeller ve sokak hayvanlarını besleyen gönüllülerin de yasağın bulunduğu günlerde dışarıya çıkmaları serbesttir.

l Evcil hayvan ihtiyacını karşılayanlar; İkametgâha yakın alanlarda yürüme sureti ile evcil hayvanlarını ihtiyaç için dışarı çıkan vatandaşlar bu tarihler arasında yasaktan muaftır ve dışarı çıkabilir.

l Avukatlık büroları: Adliyede görev alacak olan avukatlar ve bürolarında çalışan avukat personelleri yasak kapsamında muaf tutulan sektörler arasında yer alır.

l Diğer muaf olan sektörler; Medya sektöründe çalışan personeller, akaryakıt istasyonu personelleri, toptancı hali çalışanları, fırın personelleri, cenaze ve defin personelleri, enerji ile iletişim sektörü personelleri, kargo ve dağıtım şirketi personelleri, şehir içinde toplu ulaşım sağlayan araç personelleri yasak kapsamından muaf durumdadır. Bunlara ek olarak; yurtlar ve pansiyonda görevli personeller, iş yeri hekimleri, hastane refakatçileri, milli müsabakalarda yer alan sporcular, inşaat işçileri, araç muayene istasyonu personelleri, avukatlar ve avukatlık bürosu personelleri, apartman görevlileri, uzaktan eğitim personelleri, evcil hayvan satış noktaları, nöbetçi noter çalışanları da yine iki haftalık yasak kapsamında serbestliğe sahiptir.