Türkiye’de yasal olarak çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişiler mutlaka devletten çalışma izni almalıdır. Yabancı çalışma izni talebi oldukça detaylı bir iştir. Bu nedenle yardım alınarak yapıldığında evrakların eksiksiz tamamlandığına emin olunur. Yabancı uyruklu kişiler tek başına çalışma izni başvurusunda bulunamaz. Bireylerin yerine çalışmak istedikleri iş yeri ya da iş yerinin bulduğu danışmanlık firması yapması zorunludur.

Yabancı Çalışma İzni İstenen Belgeler

Türkiye’de çalışma izni almak isteyen kişiler; öğrenci ikamet izni dışında en az 6 aylık oturma iznine sahipse direkt olarak e-devlet üzerinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yapılır. Eğer Türkiye’de ikamet izni yoksa bireyin ikamet ettiği ülkenin Türk konsolosluğu ya da büyükelçiliğine internet üzerinden başvuru yapılmalıdır. Oturma izni olmayan ya da süresi dolan kişiler Göç İdaresinden talep edebilir.

Yabancı çalışma izni için çalışmak isteyen kişiden ve çalışılacak iş yerinden istenen belgeler farklıdır. E-devlet üzerinden başvuru yapıldıktan sonra bütün belgeler 6 gün içinde bakanlığa teslim edilmelidir.

Yabancı işçi çalışma şartlarında işveren en az 5 Türk işçi çalıştırıyor olmalıdır. Eğer birden fazla yabancı uyruklu işe alınacaksa da kişi başına 5 Türk işçi çalıştırılıyor olmalıdır. Bu durum turizm sektöründe olursa 10 Türk işçiye tekabül eder. Ayrıca iş yeri ödenmiş sermayesi en az 100.000 TL, brüt satış tutarı da 800.000 TL olmak zorundadır. Çalışma izni talep eden kişi şirket ortağı ise şirkette en az %20 hisse sahibi olmalı ve bu yüzdelik oran en az 40.000 TL’ye karşılık gelmelidir.

Ev Hizmetleri İçin Çalışma İzni Şartları

Çalışma izni almak isteyen kişi ev hizmetlerinde çalışacaksa farklı şartlar vardır. Bunlar, evde bakımı yapılacak kişinin 15 yaş altı ya da 65 yaş üzeri olması, 10 yaşından büyük ve 65 yaşından küçükler için sağlık raporu sunulması, evde yalnızca bir adet yabancı çalışan olması ve yabancı hizmetçi olmamasıdır. Yabancı çalışma izni verilirken maaş da bakılan şartlar arasındadır. En düşük yabancı çalışan maaşı ev hizmetlerinde en az asgari ücret olarak verilir. Diğer mesleklerde asgari ücretin belirli katları halinde devam eder.