Maliye ve Hazine Bakanlığı, yeni bir vergi taslağı hazırladı. Gelir arttırıcı bu taslak yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulacak. Dijital hizmet vergisi ve konut vergisi adı altında 2 yeni vergi getiriliyor.  Getirilen bu yeni vergilere ilişkin kanun düzenlemeleri yapılacak. Mükellefçe kazanılan davalarda, indirim uygulama imkanı veren “Kanun yolundan vazgeçme”  taslağı konuldu. Diğer yapılan yenilik ise ücret geliri elde edenler bazı giderlerin indirim konu edilebileceği açıklaması yıllık beyanname verme zorunluluğu kapsamasına alınmıştır.

Kurumsal Vergisi ve Finansal Sektörlerde Vergiler Farklılaşıyor

Finansal sektör ve diğer sektörler için yapılacak olan düzenlemeler yapılıyor. Finansal kuruluşlar dışında yer alan Kurumsal vergisi %18’e indiriliyor. 2020 Yılı için yürürlüğe girilecek bu vergi kanunları uygulanacaktır. Finansal kuruluşlar için yapılan düzenleme sonucu vergi 22 olarak kalacak. Finansal vergi düzenlemesi 2020 için %20 olarak uygulanacaktır.

Spor Dalında Üst Liglerdeki Sporcuların Gelir Vergisi %20’ye Çıkacak

Sporcular ve sanatçılar için getirilen düzenlemeler sonucu vergi artışı yaşanacağı öngörülmektedir. Üst liglerdeki sporcular için gelir vergisi %15’ten %20’ye çıkıyor. Sanatçı, yazılımcılar ve mucitlerin serbest meslek faaliyetlerinde gelirleri  yıllık 500bin TL’yi aştığı zaman gelir vergisine tabi olacaktır.

Beyanname zorunlulukları ve vergi artışlarına için yapılan düzenlemeler

Serbest Meslek Kazancı İstisnası Değiştirilecek

Gelir vergisi kanununun 18. Maddesinde ressam ve yazar gibi sanatçılar, yazılımcılar ile mucitlerin buluş eserlerinden elde ettikleri kazanç  istisna tutulmaktadır. Yeni yapılan vergi düzenlemeleri ile yıllık gelir 500 bin TL’yi aştığı zaman istisna dışına çıkacak ve gelir vergisi ödenecektir. 500 bin ve üzeri  rakamlarda %35 vergi dilimine denk gelecektir.

Döviz Menkul Gelirleri ve Döviz Faiz Gelirlerinin Vergisi Yükseltiliyor

Döviz cinsinden ihraç edilen getiriler için faiz gelirleri stopaj oranının %20’si kadar arttırılmıştır. Cumhurbaşkanına yetki veren bir düzenleme taslağa konulmuştur.

Yeni Vergi düzenlemeleri ve yenilikler sonucu getirilen, gelir vergileri ile madde 23-10 – işverenlerce ulaşım hizmeti verilmeyen kişilere, çalışan günlerineait bir günlük ulaşım bedeli olarak 10TL’ye kadar stopaj yapılmadan ödemeler verilebilecek.  Bu ödemeler toplu taşıma kartı, bileti veya bu amaç nedeniyle kullanılan ödeme araçlarının verilmesi şartına bağlı olarak gerçekleştirilecek.

Düzgün Vergisini Ödeyen Mükellefe 5 Puan İndirimi

Vergisini düzenli olarak ödenen mükelleflere %5’lik vergi indirimi şartı getiriliyor. Uygulama yılı ve önceki 2 yılda beyanamelerin kanuni süresinde verilmiş ve ödenmiş olacak şart kaldırılacaktır. İndirimin uygulanacağı tarih itibariyle borcunun ödenmiş olması yeterli sayılacağı resmi olarak duyurulmuştur.

Yeni Gelir Vergisi - Gelir Vergileri

Yeni Getirilen 2 Vergi

1-) Dijital Hizmet Vergisi

Dijital hizmet vergisi kanunu ile Türkiye’de sunulan bazı sayısal hizmetlere artık vergi getiriliyor. Dijital hizmet vergisi artık %7,5 olacak.   Dijital hizmet vergisinin sağlayıcısı elde edilen rakamsal hasılat rakamı 20 milyon TL’den aşağı ise dünya genelinde ettiği hasılatı 750 milyon Euro veya yabancı para karşılığı TL’den az olanlar dijital vergiden muaf duruma getirilecektir.

2-) Değerli Konut Vergisi

Parasal değeri 5 milyon TL ve üzerindeki konutlar için yeni bir vergi olarak getirilen Değerli Konut Vergisi getiriliyor. Bu konut vergisi %1 oran olarak belirlendi. Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm konutların parasal değeri Tapı ve Kadastro genel müdürlüklerinin yaptıracağı değerlendirmeler ile belirlenecektir.

TSE Danışmanlık ofisi hangi hizmetleri sunar? – Bilgilendirme

Ofisimiz Kurumsal SGK danışmanlık hizmetleri, Kosgeb danışmanlık, Teşvik ve Hibeler konusunda uzman kadrosu ile danışmanlık ve uygulama hizmetleri sunmaktadır. Detaylı bilgi için irtibata geçebilirsiniz.